שוק הבשר והדגים של אתונה

לא רחוק מכיכר מונסטיראקי יושב לו שוק הבשר של אתונה. השוק המקורה מאגד בתוכו דוכנים וחנויות של בשר וכל מה שיש לים להציע.

השוק עצמו נפתח כל יום בשעות שהחושך עדיין מכסה את המרחב, אבל אין צורך להגיע אליו בשעות האלה. השוק פעיל עד לשעות הצהריים ואז הוא מתרוקן אט אט מסוחרים ולקוחות ועד לשעות המוקדמות של אחר הצהריים אז הוא ריק לחלוטין.

השוק עצמו כאמור מקורה, הוא מורכב מאולמות גדולים עם דוכנים במרכז, בכל דוכן המרכולת מוצגת לראווה ובין אם זה בשר לסוגיו ובין אם תוצרת הים…. הכל טרי (אין דבר כזה תוצרת קפואה)

מגוון הבשרים כולל כל מה שאפשר לעלות על הדעת , מעופות דרך צאן ועד בקר, הכל כולל הכל, כל החלקים שאפשר רק לדמיין בכל צורת חיתוך אפשרית.

תוצרת הים עוד יותר עשירה, על הדוכנים תוכלו למצוא כמעט כל מה שיוצא מהים, מפירות ים דרך מגוון דגים הכל בהתאם לעונה ולמה שהים נתן ביממה שחלפה.

המחירים של התוצרת בשוק הם עממיים לחלוטין והרבה יותר זולים מאשר אצלנו בארץ, וזו אחת הסיבות שאין בשר קפוא, הטרי כל כך זול כך שאין סיבה לקנות בשר קפוא.

בינות לאולמות שוכנות להן מסעדות ואוזריות קטנות, המסעדות נשענות על התוצרת הטרייה של השוק כך שהגיוון התפריטי שלהן הוא נרחב וכל אשר עולה על הדעת אפשר למצוא באחת מהמסעדות.

המסעדות עובדות משעות הבוקר עד לשעות אחר הצהריים המוקדמות, המסעדות עממיות וכך המחירים, אל תצפו למצוא כאן קולינריה עילית, המנות בסיסיות, בדרך כלל בשר או מאכלי ים לסוגיו מטוגן או על הגריל, קצת סלטים וזהו. אם נגלה שמשהו שנמצא בתפריט או שנבקש משהו מיוחד שאינו בנמצא הרבה פעמים יקפוץ בעל הבית או שישלח מישהו מטעמו להביא את הפרודוקטים מהדוכנים הפזורים בשוק.

אל דאגה לא שכחתי, האלכוהול לסוגיו, שהוא חלק בילתי נפרד מהארוחה היוונית עד שלפעמים נדמה שהאוכל הוא רק התירוץ לשתיית האלכוהול.

וכאן אנסה להסביר כמה דברים על קולינריה עממית יוונית.

באופן די גס אפשר לחלק את החוויה של ארוחה יוונית לשני סוגי ארוחות:

  1. ארוחה לשם ארוחה – היא ארוחה שאמורה לספק את הרעב, בדרך כלל ארוחה כזו תכלול מרכיב בשרי ומרכיב פחממתי, בין אם אוכל רחוב או אוכל במסעדה עממית
  2. ארוחת מזטים – ארוחה כזו היא קצת יותר מורכבת, היא תכלול בדרך כלל הרבה צלחות קטנות עם מגוון מנות, הדגש כאן הוא על הרבה מנות קטנות עם טעמים שונים, בחלק מהצלחות נמצא סלטים שונים, בחלקם נמצא אוכל מבושל ואף אוכל מטוגן או על האש, האוכל כאן הוא בן לוויה לאלכוהול ותפקידו לעזור לגוף לעכל את האלכוהול. הארוחות האלה תהיינה יותר ארוכות בדרך כלל (שלוש שעות של ארוחה הוא דבר נפוץ), המנות תוגשנה אט אט ולא הכל יצא מהמטבח ביחד. האלכוהול יכול להיות מכל מיני סוגים, בין אם זו בירה (פחות נפוץ בארוחות מסוג זה) ועד אלכוהול יותר כבד כמו אוזו וציפורו. האחרון הוא אלכוהול הדומה לגראפה האיטלקית ומיוצר מענבים, בדרך כלל 40% אלכוהול ואף יותר, לעיתים יוגש בקנקנים אנונימיים המרמזים על יצרן מקומי המוכר את מרכולתו לכמה מסעדות באיזור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram