נפפליו – ונציה ביוון

באחד מהביקורים שלי בננפליו מדריך טיולים ותיק שהיה עימי הצהיר "נפפליו היא העיר היבשתית הכי יפה ביוון", באותו הרגע נפל לי האסימון, המשפט שלו תיאר במדוייק את מה שעובר לי בראש כל פעם שאני נכנס בשערי העיר.

נפפליו היא מאותן ערים שאינך יכול להשאר אדיש אליהן, הרחובות העתיקים מספרים סיפורים בני מאות שנים שהתרחשו בהם, העיר נשתמרה ונשארה פנינה ונציאנית, להיות בונציה על אדמת יוון.

נתחיל בשם, נפפליו, שאת שמה יש לבטא – NAF-PLIO – נמצאת בפלופונס, חצי אי הממוקם בדרום יוון, יושבת לחופי מפרץ עם מים כחולים, הים מקיף את הלשון היבשתית בצורת פרסה.

את הביקור בעיר אני ממליץ להתחיל מלמעלה, קחו את הכביש שעולה במעלה ההר אל מבצר פלמידי. כמה דקות של נסיעה תביא אותנו אל מגרש החנייה מחוץ למבצר ועוד בעלייה אנחנו מבינים שהנוף שנראה מלמעלה יהיה עוצר נשימה. המראה המלא של מפרץ ארגוליס נגלה במלוא תפארתו מתוך המבצר. באותו הרגע גם מבינים למה נבנה המבצר במקום הזה, בזמנים עברו הנקודה הכי גבוהה באיזור צפתה על המפרץ כולו ונתנה למחזיק בה שליטה אסטרטגית על הנמל, מעבר למבצר על ראש ההר ישנם שני מבצרים נוספים, האחד בערך באמצע הדרך מההר למפרץ שאגב היום משמש כמלון, והשני בתוך המפרץ ממש באמצע הים.

מהתצפית על ראש ההר נרד לעיר העתיקה היושבת על הנמל, הרחובות העתיקים בנויים בסגנון ונציאני זכר לימים הגדולים של אימפריית המסחר מונציה ששלטה בים ובחלק מהנמלים של המזרח התיכון.

העיר החליפה ידיים  לאורך השנים, חלק מהתקופות היו תחת שליטה איטלקית וחלק מהתקופות תחת שליטה עותמאנית, המיקום האסטרטגי של המפרץ והגישה לפנים היבשת היה חשוב לאימפריות השונות.

באמצע המאה ה19 עת היוונים החלו למרוד באימפריה העותמנית וכשהתחילה העצמאות של יוון המודרנית הוכרזה נפפליו כבירה של יוון. המושל הראשון של יוון יואניס קפודיסטריאס שהתיישב במקום החל לנהל את המדינה בהתהוות, אותו יואניס גם נרצח בכיכר המרכזית של העיר על ידי כנופיית פושעים שנתפסה יותר מאוחר וחבריה הוצאו להורג, לאחר שנות שלטונו הקצרות מונה אותון למלך יוון שהעביר לאחר כעשור את הבירה לאתונה.

משיטוט בסמטאות העיר העתיקה נוכל להנות מהמבנים השמורים והמשופצים, נוכל לשבת במסעדות הרבות והמסוגננות לאכול ממאכלי האיזור, להנות מתנובת הים המוגשת במגוון טעמים ולקנח בג'לטו כמיטב המסורת האיטלקית.

העיר רומנטית במיוחד, לא בכדי באים תושבי אתונה לבלות סופי שבוע זוגיים התקופות השונות של השנה, היא משרה על המטייל בה אוירה נינוחה ונעימה. העיר מומלצת לטיול יומי או יותר, היא נמצאת במרחק של כשעה וחצי נסיעה מאתונה, אפשר לבקר בה כחלק מטיול כולל בפלופונז או כיעד בודד ליציאה מהעיר הגדולה, בכל מקרה הנאה מובטחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram